dugun organizasyon

Bohem Gelin

Bugüne kadar gittiğiniz düğünlerde karşınıza çıkan simli masa örtüleri, şatafatlı şamdanlar, magnetli nikah şekerleri ve kocaman tarlatanlı gelinlikleri unutun. Şimdi sahne bohem gelin ve düğünlerde!

Genelde gösteriş için gelinle damadın zevkini yansıtmasa bile tercih edilen düğün kalemleri artık yavaş yavaş sona eriyor. Nelerden mi bahsediyorum? Parmak izi olan parlak suplalar, aynı masada oturduğunuz kişiyi görmenize izin vermeyen gereksiz büyük şamdanlar, düğünden çıkar çıkmaz attığınız nikah şekerleri ve tabii ki baktığınızda sizi bile sıkan kabarık gelinlikler.

Tüm bunların yerine, her yerde göreceğimiz bohem temasının geçeceğinden emin olabilirsiniz. Modern, farklı, rahat ve en önemlisi sade bir zerafetten yana olan çiftlerin bayılacağını düşündüğüm bu temanın detaylarına gelin birlikte bakalım:

Öncelikle şunu belirtelim, bohem denince illa ki aklınıza saman rengi iğler, hasır örtüler ya da yapraklar gelmesin. Tabii ki bu renk ve dokular da bu temanın bir parçası ama siz renkli bir bohem teması istiyorsanız, onu da seçtiğiniz malzemelerle uygulamanız mümkün. Önce masa düzeninden işe başlayalım.

Masa numarası olarak pleksi aksesuarlar hoşunuza gidiyorsa, onu ahşap bir ayaklık ya da yine pleksi bir ayaklık ama üzerinden bir yaprak sarkıtarak bohem havaya büründürebilirsiniz.

Eğer pleksi hoşunuza gitmediyse bakır aksesuarlarla aynı havayı yakalayabilirsiniz. Bu bakır rengi metal mini bir ayaklıktan sarkan kaligrafik bir beyaz kumaş parçası ya da ince bir kağıt olabilir ya da seramik ayaklı düzeneklerin üzerine bakır renginde yine kaligrafik bir yazı kullanabilirsiniz.

Çiçek konusuna geçmeden önce temanız ne olursa olsun gelin çiçeğinden dama yaka çiçeğine, masa düzenlemesindeki çiçeklerden tak üzerine tercih edeceğiniz çiçeklere kadar hepsinin belli bir ahenk ve renk bütünlüğünde olması gerektiğini hatırlatalım. Bohem düğünlerde uçuş uçuş uzun dallı çiçekler, bol yeşil yapraklı dallar kullanabileceğiniz gibi renkli çiçekler olsun istiyorsanız da bunları temamızın ana öğelerinden ahşap, bakır ya da makromelerle buluşturmanızı tavsiye ediyorum.

dugun organizasyon
dugun organizasyon
dugun organizasyon

Tak olarak bohem düğünlerde en çok gördüğümüz makrome arka planlar gerçekten tüm fotoğraflarınızı güzelleştirecek en önemli detaylardan. Bütçe olarak size yüksek gelirse, iki yanı uzun orta kısmı kısa ve örgüsü çok fazla el işçiliği gerektirmeyen modelleri tercih etmenizi öneririm. Eğer makrome istemiyorsanız hem daha düşük bütçeli hem de daha çok yurtdışındaki düğünlerde karşımıza çıkan yani siz yaptığınızda mutlaka dikkat çekecek bambu yada ahşap çubuklarla aşağıdaki düzeneği kurabilir, üzerine masa düzeninizdeki çiçeklerden sabitleyebilirsiniz.

Son tak önerim de şu yazımda bahsettiğim çelenklerin daha büyüğünü hazırlayıp her yerini değil belli başlı bölgelerini bol yaprak olmak üzere çiçeklendirmeniz olacak. Eğer alanınız müsaitse çelengin arkasından sarkıtacağınız dantel ince kırık beyaz kumaşlar fotoğraflarınıza güzellik katacaktır.

Bohem temayı seçtiyseniz nikah yolunuzda kullanabilecekleriniz, etnik desenli farklı boyutlarda kilimler, kütükler, hasır sepetler ve tüylü minik halılar. Bunların arasından seçim yapabileceğiniz gibi hepsini bir arada da kullanabilirsiniz. Bu seçimler bütçenize ve alanınıza göre değişim gösterebilir.

Sandalye süslerine gelecek olursak, genelde gelin ve damat sandalyesinde bu süslemeri sıklıkla görüyoruz fakat eğer bütçeniz varsa bu uygulamaları tüm misafir sandalyelerine aynı süslemeyi uygulayabilirseniz, düğün fotoğraflarınıza bakmaya doyamayacağınızın garantisini veriyorum.

Kullanacağınız sandalye materyaline uygun olarak gold pleksi ya da ahşap olarak Bride Groom yazılarını sandalyeye asabilirsiniz. Ya da bohem temanızın devamı olarak minik makromelerle sandalyeleri süsleyebilirsiniz.

Nikah şekeri olarak düşük maliyetli bir fikir arıyorsanız şık minik saksılarda hazırlayacağınız sukulentleri önerebilirim. Eğer misafirlerinizin saklamak isteyeceği bir hediye vermek istiyorsanız yine bohem temaya uygun minik makrome anahtarlıklar ya da içi farklı dantel modelleriyle hazırlanmış kasnaklar hazırlayabilirsiniz.

Gelelim gelinlik işine:) Bu konuda herkesin vücut tipi ve zevki farklı olduğu için çok fazla şu doğrudur demek istemiyorum ama dantel, biye, uçuş uçuş ince kumaşlar, şifonlar, püsküllerin başrolde olduğu elbise formlu bir gelinlik modeli seçerseniz herşeyiyle bohem bir gelin olacağınız kesin.

dugun organizasyon